Odroid U3

Odroid U3 – server LAMP na AMR

Już od dłuższego czasu kręci nas myśl postawienia serwera opartego na architekturze ARM. Od kilku tygodni opracowujemy nieśmiele niewielki projekt zbudowany na RaspberryPi, jednak wydajność komputera pozostawia wiele do życzenia, a myśl postawienia na nim nawet małej bazy danych do najprzyjemniejszych nie należy. Ostatnio spotkaliśmy się z projektem Odroid, który w porównaniu z RPi jest o tyle ciekawy, że oferuje 4 wydajne rdzenie, 2 GB pamięci RAM i dysk twardy eMMC, który według testów oferuje wydajność znacznie wyższą od kard microSD klasy 10. Procesor, który znajduje się w modelu Odroid U3 to dokładnie ten sam, który znajduje się w telefonach Samsung Galaxy S3 czyli naprawdę wydajna jednostka obliczeniowa. Zamówiliśmy już 3 komputery Odroid U3 powinny przyjść w ciągu tygodnia.

Cele dla Odroid U3?

Zastąpić obecny serwer oparty o platformę Atom 230 i 1GB RAM, dla aplikacji intranetowej CRM salonu fryzjerskiego Bagatela a przy tym:

  • zmniejszyć fizyczną przestrzeń wykorzystywaną przez serwer,
  • obniżyć zużycie energii elektrycznej (watomierz już jedzie kurierem),
  • uszczęśliwić klienta, który też lubi takie gadżety :-)

Przed rozpoczęciem implementacji aplikacji zamierzamy dokonać kilku syntetycznych testów wydajnościowych, w miarę możliwości planujemy porównać wydajność Odroid U3 z:

  • Raspberry Pi (700 MHz ARM11, 1 rdzeń, 512MB RAM)
  • obecnym serwerem (Atom 230 1.6HGz, 1 rdzeń, 1GB RAM),
  • serwerem opartym o procesor Intel I3-2310M,
  • ciut słabszym sprzętowo Nexus 4 (czterordzeniowy 1.5 GHz Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064, 2GB RAM),
  • na papierze identycznym sprzętowo Samsung Galaxy Note 2 (czterordzeniowy 1.6 GHz, Samsung Exynos 4412, 2GB RAM).

Spodziewamy się, że nowa platforma zmiecie poprzednią – szybszy procesor, 4 razy więcej rdzeni, 2 razy więcej pamięci RAM. Postaramy się również przedstawić zużycie energii elektrycznej w ujęciu dobowym, zużycie w idle oraz fullload, na poprzedniej i na nowej platformie. Jeśli macie sugestie jakie testy można wykonać zostawcie je proszę w komentarzach, postaramy się je uwzględnić. Podczas rozważań nad zastosowaniem opisywanego rozwiązania podniesiona została kwestia stabilności serwera ARM. Na forum projektu Odroid można znaleźć przykłady projektów opartych o U3 pracujących 24/365 pod pełnym obciążeniem. Jednak z racji tego, że Odroid jest jeszcze młodą platformą nie będziemy ryzykowali przenoszenia żywego systemu od razu. Z początku planujemy postawić maluszka jako serwer, na którym będą wykonywane nadmiarowo wszystkie operacje. Zbadamy stabilność prac. Po pierwszym tygodniu testów zrobimy zamianę – stary serwer oparty o platformę Atom zostanie przeniesiony jako serwer zapasowy, a Odroid U3 będzie działał jako główny serwer. O postępach będziemy informowali.