Odroid U3 – część 3 – testy syntetyczne

Przed przystąpieniem do testów U3 w kontekście wykorzystania go jako serwera LAMP wykonałem garść testów syntetycznych.

Na pierwszy rzut idzie polecenie hdparm mierzące prędkość zapisu nośnika.

hdparam

Bez zaskoczeń najszybszy jest dysk serwera dedykowanego podłączonego na SATA2 z prędkością obrotową 7200obr/min. Odroid w tym teście wygrywa z obecnym serwerem aplikacji, który mieści się na dysku 2,5″ 5400obr/min.

Kolejnym krokiem jest polecenie dd polegające na kopiowaniu i formatowaniu plików.

dd

Tutaj dwa zaskoczenia. Po pierwsze wynik serwera dedykowanego – prawdopodobnie partycja /tmp według konfiguracji serwera była umieszczona w pamięci RAM, inaczej nie umiem wytłumaczyć powyższego wyniku. Po drugie w tym teście serwer na Atomie jednak wyprzedza Odroida.

Następnie testujemy czas pakowania jednego 5MB pliku będącego zaszyfrowanym kontenerem truecrypt.

tar 5mb

U3 jest dwukrotnie wolniejszy od i3 2310M, prawie dwukrotnie szybszy od Atoma 230 i ośmiokrotnie szybszy od Raspberry Pi.

Kolejny test to pakowanie jednego większego bo 100MB pliku – również jest to kontener truecrypt.

tar 100mb

Wyniki potwierdzają rezultaty poprzedniego testu.

Następnie garść testów programu hardinfo:

hardinfo cpu blowhfish hardinfo cpu cryptohash hardinfo cpu fibonacci wynik hardinfo cpu n-qeens hardinfo fpu raytraycinghardinfo fpu fft

Nie jestem w stanie ocenić powyższych pomiarów gdyż nie znam ich metod działania. Zachęcam do porównania ze swoimi maszynami, podzielcie się wynikami jeśli możecie. Aplikacja Hardinfo jest narzędziem z interfejsem graficznym, jako że na RPi nie pokusiłem się o instalację interfejsu wyniki nie są porównywalne ze starszym bratem.

Ostatnim testem syntetycznym jest obróbka obrazków, zmniejszenie ich rozmiaru o 50%. Jako obrazki testowe wykorzystałem przykładowe zdjęcia Nikona: zdjęcie 1 (5,7 MB) i zdjęcie 2 (8,4 MB).

convert 1 convert2 wynik

W obydwu wypadkach Odroid U3 jest wolniejszy około 2 krotnie od i3-2310M  oraz ponad 2,3 krotnie szybszy od Raspberry Pi.

Dalsze wyniki testów wkrótce, tymczasem chwalimy się serwerem LAMP stojącym w całości na Odroid U3 – nasze repozytorium.